30 lat nieprzerwanie rekordowej emisji gazów cieplarnianych

Emisja do atmosfery dwóch najważniejszych gazów cieplarnianych – dwutlenku węgla i metanu – rośnie nieprzerwanie od 30 lat – alarmuje Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). O skali problemu najlepiej świadczy wynikający ze statystyk wynika fakt, że każdy rok w tym okresie bił rekordy emisji z poprzedniego roku.

Statystyki prowadzone przez agendę ONZ pokazują, że poziom emisji dwutlenku węgla systematycznie rośnie od 1984 roku, zbliżając się do poziomu 400 ppm (cząsteczek danego gazu na milion cząsteczek pozostałych gazów obecnych w atmosferze). “To wszystko dzieje się już teraz, z przerażającą prędkością wkraczamy na nieznane terytorium” – mówi Michel Jarraud, szef WMO, podkreślając konieczność jak najszybszej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Według niego tylko w ten sposób można mieć choćby szansę na utrzymanie wzrostu temperatur na poziomie, który można regulować.

W 2014 roku nieprzerwanie rosły również poziomy emisji dwóch innych, ważnych gazów cieplarnianych – metanu (CH4) i tlenku diazotu (N2O). Był to najszybszy skok emisji tych gazów od 10 lat. Zdaniem naukowców ONZ koncentracja CO2, metanu i N2O jest obecnie na poziomie najwyższym od co najmniej 800 000 lat. Jednocześnie z obecnych wyliczeń wynika, że światowy poziom emisji CO2, napędzanej przez spalanie węgla, ropy naftowej i gazu do produkcji energii, jest dziś o 143 proc. wyższy niż przed rewolucją przemysłową. Naukowcy nie mają wątpliwości, że właśnie emisja gazów jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za globalne ocieplenie.

Możliwym sposobom przeciwdziałania globalnemu ociepleniu poświęcone będą tegoroczne Spotkania Warszawskie organizowane przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą. 21 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie tematem debat będzie m.in. transformacja energetyczna i inne wyzwania, przed którymi stoi współczesny świat. Kilka dni później rozpoczyna się ONZ-owska konferencja klimatyczna COP21, podczas której spodziewane jest zawarcie globalnego porozumienia dotyczącego ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 2 stopni Celsjusza w stosunku do epoki przedprzemysłowej. Porozumienie klimatyczne, które ma zostać przyjęte podczas COP21 powinno obowiązywać od 2020 roku, zastępując tzw. Protokół z Kyoto.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *