Era robotów, czy nowa rewolucja? – Nowa edycja Spotkań Warszawskich 2018

Po maszynie parowej, elektryczności i komputerach nadszedł czas sztucznej inteligencji… To ona stanowi jądro nowej rewolucji przemysłowej, która już teraz wywołuje wstrząsy w gospodarce, w życiu społecznym, w życiu codziennym, a nawet na mapie świata. Czy sztuczna inteligencja ze swoimi niebywałymi możliwościami w zakresie obliczeń i uczenia się narzuci nowy wzorzec ekonomiczny i społeczny? Czy Europa będzie potrafiła wykorzystać tę rewolucję i stać się jej aktywnym podmiotem?

Spotkania Warszawskie to doroczne forum francusko-polskie, które CCIFP organizuje od 2013 roku. Inspiracją do jego stworzenia były debaty odbywające się w opactwie Royaumont we Francji od 2003 roku. Celem Spotkań Warszawskich jest umożliwienie otwartego dialogu na najwyższym szczeblu, pomiędzy przedstawicielami środowisk politycznych, gospodarczych, artystycznych, uniwersyteckich, w taki sposób, aby każdy mógł bez skrępowania wyrazić swoje zdanie i wymienić się opiniami z pozostałymi uczestnikami. Spotkania te stały się prawdziwym pomostem pomiędzy Francją a Polską.

W trakcie najbliższej edycji rozmawiać będziemy na temat sztucznej inteligencji i jej znaczenia dla rozwoju gospodarki polskiej, europejskiej i światowej. Czy nadchodząca era robotów stanowić będzie nową rewolucję? Czy jest to szansa, czy zagrożenie dla stosunków społeczno-ekonomicznych? Czy jesteśmy gotowi sprostać wyzwaniu?

Udział w Spotkaniach Warszawskich 2018 zapowiedzieli:

 • Stéphane RICHARD, Prezes, Dyrektor Generalny Orange, Francja
 • Yves BONNEFONT, Dyrektor Generalny DS Automobiles, Francja
 • Jadwiga EMILEWICZ, Minister Przedsiębiorczości i Technologii, Polska
 • prof. dr hab. Janusz FILIPIAK, założyciel i Prezes Comarch, Polska
 • Paweł SURÓWKA, Prezes Zarządu PZU S.A.

Tematy debat i wystąpień:

 • Niezwykły postęp na wyciągnięcie ręki
 • Inteligencja i zarządzanie: potrzeba rządowej strategi
 • Zawody jutra – wyzwanie na dziś dla systemu edukacji
 • Rewolucja robotów: Europa w awangardzie?
 • Uchwycić lepszą przyszłość
 • Sztuczna Inteligencja – odpowiedzialność na niespotykaną skalę
 • Rola Sztucznej Inteligencji w transformacji technologii obronnych
 • Roboty i Sztuczna Inteligencja: nowe źródło rozwoju Europy

Na zakończenie Spotkań Warszawskich zaprosimy wszystkich uczestników i gości na uroczysty koktajl.

W poprzednich edycjach udział wzięli, m.in.:

Mateusz Morawiecki, Premier RP, na otwarciu Spotkań Warszawskich w 2015 roku
Jacques Attali i Michał Boni na Spotkaniach Warszawskich 2014
Michèle Alliot-Marie, była minister spraw wewnętrznych, obrony i spraw zagranicznych, otwiera Spotkania Warszawskie 2015

 

***

Pierwsza edycja Spotkań Warszawskich miała miejsce 16.11.2013 r. na Zamku Królewskim w Warszawie i w Arkadach Kubickiego. Tematem przewodnim konferencji była przyszłość dla Europy. W 2014 roku ponad 300 gości pojawiło się na Zamku Królewskim, by uczestniczyć w dyskusjach wokół pytania „Czy Europa dołączy do cyfrowego przewrotu?”. W listopadzie 2015 r. paneliści i uczestnicy pochylili się nad tematem “Czy warto być GREEN?” i rozmawiali na temat zrównoważonego rozwoju w wymiarze osobistym, społecznym, biznesowym i ponadpaństwowym. W latach 2016 – 2017 Spotkania Warszawskie się nie odbywały. Zapraszamy na kolejną edycje już 15 czerwca 2018 roku do Zamku Królewskiego w Warszawie.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *