Prezydenci Francji i Chin o możliwym sukcesie podczas szczytu COP21 w Paryżu

Ambitne i prawnie wiążące porozumienia na światowym szczycie klimatycznym COP21 w Paryżu to konieczność – zadeklarowali wspólnie prezydenci Francji i Chin. Niespełna miesiąc przed szczytem klimatycznym, podczas którego państwa ONZ mają podjąć globalne zobowiązania na rzecz ochrony klimatu, prezydenci Xi Jinping i Francois Hollande mówili o „wspólnej determinacji, by współpracować” na rzecz sukcesu konferencji w Paryżu. Przebywający z wizytą w Pekinie prezydent Hollande powiedział, że uzgodnione stanowisko zwiększa szansę, że COP21 zakończy się pomyślnie, dzięki czemu zostanie zawarte porozumienie, które ma nie dopuścić do wzrostu średniej temperatury na Ziemi o więcej niż o 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej. Francuski przywódca zastrzegł jednocześnie, że wspólna deklaracja nie oznacza, że „konferencja w Paryżu bez wątpienia okaże się sukcesem, ale warunki dla jego osiągnięcia zostały stworzone w Pekinie”.

Chiny są krajem emitującym do atmosfery najwięcej dwutlenku węgla na całym globie. Dlatego wspólne stanowisko Chin i Francji mówi o konieczności odzwierciedlenia w porozumieniu wspólnych, ale zróżnicowanych zobowiązań, jakie będą ciążyć na poszczególnych krajach. Z 21-punktowej deklaracji ogłoszonej w Pekinie wynika, że zobowiązania te mają być przedmiotem kompleksowego przeglądu co pięć lat.

Globalne porozumienie, które ma zostać podjęte na grudniowym szczycie klimatycznym COP21 w Paryżu, zaczęłoby obowiązywać po 2020 roku i zastąpić tzw. protokół z Kioto. O sprawdzonych, francuskich rozwiązaniach przyczyniających się do ochrony klimatu będą też rozmawiać uczestnicy trzeciej edycji Spotkań Warszawskich organizowanych 21 listopada przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą. Debaty, jakie odbędą się na Zamku Królewskim w Warszawie, mają dotyczyć kluczowych dziedzin, takich jak transformacja energetyczna, tworzenie inteligentnych miast oraz zrównoważony rozwój w warunkach trwającego wzrostu gospodarczego. W Spotkaniach Warszawskich weźmie udział około 300 liderów świata biznesu, polityki i nauki reprezentujących Polskę i Francję.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *