Prezydent Andrzej Duda o szczycie klimatycznym COP21 w Paryżu

Szanse na przyjęcie globalnego porozumienia klimatycznego były jednym z tematów wczorajszego spotkania prezydentów Polski i Francji. Podczas jednodniowej wizyty w Paryżu Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem François Hollandem o możliwym sukcesie światowych przywódców, o ile wszystkie kraje przystąpią o największych gospodarkach przystąpią do porozumienia klimatycznego. “Myślę o tych gospodarkach, które jeszcze poważnych, istotnych ograniczeń – jeśli chodzi o kwestie klimatu – nie wprowadziły, a bez wątpienia są potęgami światowymi, myślę tutaj o Chinach, Indiach, Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Rosji” – wyjaśnił prezydent Duda.

Po spotkaniu z François Hollandem polski prezydent podkreślił, że kwestia porozumienia, pod którym mają się podpisać przedstawiciele ponad 190 państw, powinna być zawsze rozpatrywana z uwzględnieniem interesów poszczególnych państw Unii Europejskiej i szeroko pojętego europejskiego potencjału energetycznego. „Powinniśmy się starać jak najlepiej wykorzystać ten potencjał, także inwestując w naukę, badania naukowe i nowe technologie, po to, żeby i w ten sposób chronić klimat, wykorzystując posiadane przez nas zasoby energetyczne” – powiedział prezydent Duda.

Przed grudniowym ONZ-owskim szczytem klimatycznym COP21 w Paryżu, trwają ostatnie, intensywne prace nad ogólnoświatowym kompromisem, umożliwiającym ograniczenie wzrostu temperatury na świecie średnio o 2 stopnie Celsjusza. Porozumienie ma zapewnić kontynuację wysiłków państw, podjętych w ramach tzw. Protokołu z Kyoto, wynegocjowanego przez społeczność międzynarodową w 1997 roku.

Wyzwana energetyczno-klimatyczne stojące przed biznesem i władzami będą przedmiotem debat podczas Spotkań Warszawskich, organizowanych 21 listopada przez Francusko-Polska Izbę Gospodarczą. Weźmie w niej udział około 300 kluczowych postaci reprezentujących polskie i francuskie środowiska, zaangażowane w działania na rzecz ochrony klimatu Ziemi oraz dopasowanie gospodarki do wymogów stawianych przez organizacje międzynarodowe, takiej jak Unia Europejska i ONZ.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *