Przed szczytem COP21 – porozumienie klimatyczne coraz bliżej?

Przed grudniowym szczytem klimatycznym ONZ, trwają ostatnie negocjacje treści porozumienia, które w założeniu ma nie dopuścić do wzrostu średniej temperatury na Ziemi o więcej niż o 2 stopnie Celsjusza. Porozumienie, jakie powinno zostać zawarte podczas COP21 w Paryżu, ma obowiązywać po 2020 roku, zastępując tym samym liczący już 18 lat tzw. Protokół z Kyoto.

Wśród przyjętych w piątek ustaleń najwięcej kontrowersji budziła kwestia wydatków na politykę klimatyczną, które z bogatszych państw Północy, powinny trafiać do biedniejszych krajów Południa. To właśnie kraje Północy są odpowiedzialne za większa część emisji CO2 do atmosfery. Choć do rozpoczęcia szczytu klimatycznego w Paryżu został już tylko nieco ponad miesiąc, negocjatorzy ze 195 państw wciąż nie zdołali wypracować podstaw, na których ma zostać oparte ostateczne, globalne porozumienie.

Kwestie dotyczące ochrony klimatu i związanych z tym decyzji polityków oraz działań przedsiębiorstw, będą tematem tegorocznych Spotkań Warszawskich, organizowanych przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą (CCIFP). Głównymi tematami spotkań będą m.in. transformacja energetyczna, przyszłość inteligentnych miast, a także zachowanie konkurencyjności gospodarki w obliczu koniecznych obostrzeń środowiskowych. W spotkaniach weźmie udział około 300 kluczowych przedstawicieli władz, biznesu, nauki oraz organizacji pozarządowych. Spotkania Warszawskie odbędą się 21 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *