Ustawa antysmogowa – jak wpłynie na poprawę środowiska w Polsce?

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę antysmogową, dzięki której samorządy zyskają możliwość określania norm, dotyczących ogrzewania węglem – przede wszystkim domów jednorodzinnych i kamienic.

Wiele polskich miast boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza, do którego trafiają spaliny z pieców opalanych kiepskiej jakości węglem, a nawet śmieciami. Powstający w ten sposób smog daje się we znaki szczególnie mieszkańcom miast w południowej Polsce, m.in. w Krakowie, gdzie władze już próbowały ograniczyć emisję spalin z kotłów i pieców. Uchwała radnych w tej sprawie okazała się  jednak niezgodna z prawem. Podpisana dziś tzw. ustawa antysmogowa pozwoli na unikanie takich problemów i przyspieszenie modernizacji przydomowych kotłowni i stopniowe przyzwyczajanie mieszkańców polskich miast, do konieczności dbania o to, czym palą w piecach.

Problem zanieczyszczonego powietrza to jedno z większych wyzwań jakie stoją przed władzami na całym świecie. Rozwój nowych technologii w ciepłownictwie pomaga w transformacji energetycznej, co bardzo pozytywnie wpływa na poprawę warunków życia mieszkańców. Proces modernizacji źródeł wytwarzania ciepła – zarówno domowych jak i przemysłowych – trwa w Europie od dawna. Wysiłki w tej dziedzinie będą trwały w kolejnych latach. W samej tylko Polsce, jak szacuje Ministerstwo Środowiska, do 2020 r. wydamy ok. 12 mld zł na ochronę powietrza i ograniczenie zanieczyszczeń. O spełnienie norm dotyczących czystości powietrza zabiegają władze niemal wszystkich państw europejskich. Choć korzystne zmiany są coraz częściej odczuwalne w miastach całej Europy, wciąż zostało jeszcze wiele do zrobienia.

Właśnie o wyzwaniach dotyczących konieczności ochrony środowiska i niezbędnej współpracy władz oraz firm i obywateli, będzie dyskutować ok. 300 najważniejszych przedstawicieli władz, polityków, przedsiębiorców i naukowców, którzy wezmą udział w II edycji Spotkań Warszawskich. 21 listopada na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się cykl debat pod hasłem „Czy warto być green?”. Tegoroczna edycja Spotkań Warszawskich w całości będzie poświęcona m.in. zagadnieniom dotyczącym coraz bardziej „zielonej” przyszłości sektora energetycznego, rosnących oczekiwaniach obywateli w tej dziedzinie, a także inteligentnych, proekologicznych rozwiązań dla miast.

photo by: Bogusz Bilewski >>

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *