Za kilka tygodni ruszy największa elektrownia słoneczna na świecie

Już za mie¬siąc zostanie uruchomiony pierwszy etap największej elektrowni słonecznej na świecie. W marokańskiej części pustyni Sahara powstaje elektrownia Noor, która będzie produkowała energię dzięki zastosowaniu około pół miliona parabolicznych luster skupiających energię promieniowania słonecznego na stalowych rurach z cieczą, która na skutek jej podgrzania wytwarza parę wykorzystywaną do pracy turbiny generatora wytwarzającego energię elektryczną. Zestaw luster umieszczony jest na trackerach śledzących ruch Słońca roz¬lo¬ko¬wa-nych na powierzchni 3 tysięcy hek¬ta¬rów. Zastosowana technologia luster różni się od popularnej i znanej z dachów europejskich domów technologii fotowoltaicznej. W przeciwieństwie do niej pozwala akumulować energię również po zachodzie słońca, nawet do 8 godzin po zmroku. Za kilka tygodni nowopowstała elektrownia będzie w stanie zaopatrzyć w elektryczność ok. miliona domów, a w ciągu czterech lat aż połowę populacji Maroka, które obecnie musi importować aż 94 proc. energii w postaci paliw kopalnych, czyli węgla, ropy i gazu. Uruchomienie awangardowego projektu radykalnie wpłynie na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w tym kraju, przyczyniając się tym samym do ograniczenia negatywnego wpływu energetyki na klimat Ziemi.

Inwestorem tego niezwykłego projektu – za którego realizację odpowiada konsorcjum europejskich firm – jest Agencja Energii Słonecznej Maroka (MASEN). Ukończony kompleks Noor będzie miał powierzchnię stolicy Maroka, Rabatu, i aż 580 MW mocy. Władze prowadzą negocjacje z Unią Europejską, w sprawie dostaw energii elektrycznej do Europy. Z opublikowanych szacunków wynika, że do 2050 roku nawet 15% zapotrzebowania energetycznego Niemiec może pochodzić z Maroka.

Innowacje techniczne w energetyce będą jednym z tematów tegorocznej edycji Spotkań Warszawskich, organizowanych 21 listopada przez Francusko-Polską Izbę Gospodarcza na Zamku Królewskim w Warszawie. Główna debata w ramach Spotkań ma dotyczyć transformacji energetycznej, której jednym z głównych założeń jest upowszechnianie odnawialnych źródeł energii. Uczestnikami debat na Zamku Królewskim będzie blisko 300 przedstawicieli największych firm, ale też polityków i naukowców oraz organizacji społecznych, odgrywających istotną rolę w działaniach na rzecz bezpieczeństwa energetycznego i ochrony klimatu.

Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *